Jak dobrać rozmiar chusty?

Szukając idealnej chusty należy zwrócić uwagę na jej splot, skład i długość. Ten ostatni element sprawia zazwyczaj najwięcej kłopotu. Na to, jakiej długości potrzebujemy, wpływ mają głównie dwa czynniki: po pierwsze rozmiar rodzica (głównie rozmiar noszonych ubrań, dopiero w drugiej kolejności wzrost) oraz wiązanie jakie chcemy wykonać. Trzecim elementem, który nabiera znaczenia, gdy wahamy się gdzieś na pograniczu długości chusty,  jest jej grubość. Tu obowiązuje zasada, że im chusta grubsza, tym powinna być dłuższa.

Najmniej chustożernym wiązaniem jest kangurek. Tutaj polecam głównie chusty od 3,6 do 4,2. Oczywiście to nie jest tak, że z 4,6 nie da się zrobić kangurka, oczywiście że się da. Trzeba się jednak liczyć z utrudnieniami w czasie wiązania (dodatkowe metry materiału plączące się między nogami) oraz faktem, że zostaną nam długie ogony, które będziemy musieli dodatkowo zawiązać gdziś, bo w przeciwnym razie będa zamiatać ziemię.  Plecak prosty, potrzebuje minimalnie więcej chusty, niż kangurek, jednak jeśli przy kangurku nie wiązaliśmy na samych ogonach, to do plecaka wystarczy nam taka sama chusta. Mając chustę 4,6, możemy plecak wykończyć, tzn. inaczej zakończyć wiązanie. Jest wielu zwolenników takiej opcji, należy jednak pamiętać, że każda modyfikacja wiązania, zmienia układ chusty i krawędzi, a co za tym idzie, inaczej bodźcuje dziecko.  Do kieszonki i 2X,  konieczna jest chusta 4,6 lub więcej, z czego kieszonka wymaga odrobinę mniej chusty niż 2X.

Podsumowując, najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest 4,6 (często oznaczony jako L lub 6), który będzie odpowiedni dla większości osób i wystarczy na wszystkie wiązania, choć przy niektórych będzie przydługi. Jeśli planujemy zakup dwóch chust, powinniśmy wybrać jedną krótszą pod kątem kangurka i plecaka i jedną dłuższą pod kątem kieszonki, 2X i dodatkowcyh wiązań na plechach, które możemy sstosować jako zastępstwo plecaka prostego, od momentu, kiedy dziecko samodzielnie siada.

Zależność rozmiar rodzica / długość chusty przedstawia tabela poniżej.

jak dobrać rozmiar chusty

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone